Google+ skip navigation
Home Regional Publications Football Basketball Baseball Softball More Sports Search Results Watch Live Buy Photos Sign up School Finder


Larkin's Brayden Royse (left) and Elgin's Eric Sedlack attempt to control a tip during the first half of their Regional matchup Wednesday evening at South Elgin. | Michael R. Schmidt ~ For Sun-Times Media

BOYS BASKETBALL

WEDNESDAY’S RESULTS
CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS
BATAVIA

Oswego 91, Batavia 51
Bolingbrook 71, Lemont 63
WW SOUTH
West Aurora 67, Downers South 59
BENET
Benet 63, Plainfield North 39
OSWEGO EAST
Neuqua Valley 61, Oswego East 45
Waubonsie Valley 51, Metea Valley 48, OT
PROVISO WEST
Proviso West 52, Lake Park 40
ST. PATRICK
New Trier 70, Schurz 38
St. Patrick 62, Maine West 47
YORK
York 62, Lyons 51
GLENBARD NORTH
Oak Park-River Forest 61, Glenbard North 55
Schaumburg 63, Morton 59, OT
GLENBROOK SOUTH
Notre Dame 67, Von Steuben 42
Foreman 49, Glenbrook South 46
MAINE SOUTH
Maine South 46, Lincoln Park 26
LOYOLA
Loyola 59, Evanston 46
KING
Young 83, King 63
De La Salle 65, Vocational 54
MARIAN CATHOLIC
Crete-Monee 72, Thornton 57
THORNWOOD
Lincoln-Way North 52, Minooka 49
SANDBURG
Sandburg 71, Homewood-Flossmoor 68
SOUTH ELGIN
Larkin 74, Elgin 52
St. Charles North 69, St. Charles East 53
ROCKFORD EAST
Rockford Jefferson 57, DeKalb 49
Rockford East 53, Huntley 43
JACOBS
Crystal Lake Central 69, Crystal Lake South 49
Jacobs 50, Dundee-Crown 45
PROSPECT
Stevenson 74, Grayslake North 67
LAKE ZURICH
Lake Forest 69, Hersey 45
Mundelein 66, Lake Zurich 46
DEERFIELD
Zion-Benton 61, Deerfield 48
Fremd 52, Palatine 40
WARREN
St. Viator 67, Highland Park 56
CLASS 4A REGIONAL QUARTERFINALS
HOFFMAN ESTATES

Glenbard West 59, Addison Trail 48
Conant 73, Hoffman Estates 39
CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS
WOODSTOCK NORTH

Woodstock 59, Marian Central 36
Woodstock North 67, Marengo 57
BURLINGTON CENTRAL
Hampshire 49, Burlington Central 31
Sycamore 66, Rochelle 46
IMSA
Aurora Central 41, Wheaton Academy 37
St. Francis 43, Kaneland 32
JULIAN
Morgan Park 107, Julian 40
St. Laurence 70, Corliss 46
ROBESON
Harlan 79, Johnson 47
Robeson 59, Solorio 45
BROOKS
Brooks 64, Urban Prep-Englewood 40
Perspectives-Calumet 62, Lindblom 32
LINCOLN-WAY WEST
Plano 53, Lincoln-Way West 40
Providence 60, Joliet Catholic 43
PEOTONE
Rich East 77, Kankakee 47
Rich South 56, Peotone 35
HERSCHER
Coal City 50, Pontiac 42
Morris 50, Prairie Central 47
HILLCREST
Oak Forest 59, Tinley Park 56
NORTH CHICAGO
North Chicago 78, Antioch 37
VERNON HILLS
Lakes 72, Grayslake Central 54
Wauconda 52, Vernon Hills 50
SENN
Gordon Tech 64, Elmwood Park 21
Uplift 69, Richmond-Burton 64, OT
RIDGEWOOD
Ridgewood 70, Kelvyn Park 47
Carmel 57, Johnsburg 41
GLENBARD SOUTH
Orr 57, Glenbard South 42
MARSHALL
Marshall 73, Timothy Christian 52
Fenwick 75, Austin 39
ST. JOSEPH
Westinghouse 93, Clemente 36
ST. IGNATIUS
St. Ignatius 56, Crane 43
CLASS 2A SECTIONAL SEMIFINALS
BYRON

Winnebago 69, Aurora Christian 61
Sterling Newman 45, Seneca 27
ILLIANA CHRISTIAN
Seton 38, Hales 36
Tilden 55, U-High 44
GUERIN
North Shore 38, Parker 33
TOLONO UNITY
Monticello 59, Clifton Central 52
CLASS 1A SECTIONAL SEMIFINALS
MOOSEHEART

Newark 61, Hope Academy 41
Chicagoland Jewish 70, Mooseheart 67
SCHLARMAN
Cissna Park 56, St. Anne 48

Tag(s): Featured  Top News  Featured  Top News