Quantcast
skip navigation
Home Regional Publications Football Basketball Baseball Softball More Sports Search Results Watch Live Buy Photos Sign up School Finder


Sandburg's Colin Holler tries to take down Willowbrook's Dan Rowland during the 3A 170-pound championship bout at the IHSA State wrestling tournament at Assembly Hall in Champaign on Saturday, February 16, 2013. | Jeff Cagle~For Sun-Times Media

WRESTLING RANKINGS
BY MIKE CLARK

 

TEAM
With last week's ranking

1. Sandburg (3)
* Eagles soaring, thanks to 3A champs Robertson, Holler, Brucki

2. Oak Park-River Forest (1)
* Ariola just keeps winning for Huskies, who await Sandburg showdown

3. Montini (2)
* Garcia, Montalvo, J. Turk, Ferraro all win 2A individual titles; team crown comes next

4. Marmion (5)
* Jimenez a three-time champ; Fisher had lone fall in 3A finals

5. Marist (4)
* 3A title a great way for Howell to end his career, RedHawks' season

6. Lincoln-Way Central (6)
* Knights looking to win second team state trophy in program history

7. Glenbard North (7)
* Cortez cruises to third title, but Murphy loses a heartbreaker

8. St. Rita (8)
* Tough sectional assignment up next vs. Marmion

9. Lockport (9)
* Rossi will be back to lead Porters next season

10. Minooka (NR)
* Oughtons both reach medal stand in only high school season together

INDIVIDUAL
106 — Rudy Yates, Brother Rice; Miguel Silva, Plainfield South; Travis Piotrowski, Prairie Ridge; Anthony Bosco, Marmion; Jake Silzer, St. Rita; Robert Campos, Oak Park-River Forest.

113 — Kris Williams, Thornton; Mark Duda, Marist; Brian Rossi, Lockport; Jim Pellegrino, Sandburg; Ronald Triche, Providence; Kyle Akins, Sycamore.

120 — Johnny Jimenez, Marmion; Sebastian Pique, Sandburg; Trayvon Zabala, Joliet Central; Jon Marmolejo, Glenbard North; David Kasper, Marist; Matt Rundell, Oak Park-River Forest.

126 — Jered Cortez, Glenbard North; Isaiah White, Oak Park-River Forest; Cameron Kennedy, Richmond-Burton; Nick Gil, Crystal Lake South; Jordan Laster, Montini; Nick Nasenbeny, Plainfield Central.

132 — George Fisher, Marmion; Larry Early, Oak Park-River Forest; Ryan Holzrichter, Plainfield Central; Johnny Gosinski, Glenbard North; Brandon Kupczyk, York; Doug Johnson, DeKalb.

138 — Juwan Edmond, Hinsdale Central; John Pellegrino, Sandburg; Cullen Cummings, Downers Grove North; Chris Garcia, Montini; Steve Galiardo, St. Patrick; Matt Sears, Marist.

145 — Bryce Brill, Mount Carmel; Wade Lardy, McHenry; Justin Weber, Stevenson; Austin Schoen, Lake Park; Justin Maslow, Hinsdale South; Carson Oughton, Minooka.

152 — Kyle Langenderfer, Lincoln-Way East; Brian Murphy, Glenbard North; Corbett Oughton, Minooka; Kamal Bey, Oak Park-River Forest; Garrett Sutton, Richmond-Burton; Austin Culton, Sycamore.

160 — C.J. Brucki, Sandburg; Devonte Mahomes, Oak Park-River Forest; Hunter Rollins, Hersey; Peter Andreotti, Marist; Nuntrae Jackson, Brother Rice; Xavier Montalvo, Montini.

170 — Colin Holler, Sandburg; Dan Rowland, Willowbrook; Alex Benoit, Marist; Bryce Gorman, Lincoln-Way Central; Breon Hoosier, Metea Valley; Austin Marsden, Crystal Lake Central.

182 — Joe Ariola, Oak Park-River Forest; Donnie Bell, Homewood-Flossmoor; Sharod Wilson, Joliet Central; Jake Turk, Montini; Jimmy Mickens, Mount Carmel; Vaughn Monreal-Berner, Niles West.

195 — Ricky Robertson, Sandburg; Jordan Ellingwood, Plainfield Central; Jameer Thurman, Proviso West; Anthony Ferraro, Montini; Luis Montoya, Lockport; Cody Snodgrass, Marmion.

220 — Tom Howell, Marist; Jacob Suter, Glenbrook South; Dan Draski, Willowbrook; Ray Griggel, Dundee-Crown; Vince Ambrose, Providence; Derek Schultz, Tinley Park.

285 — Brian Allen, Hinsdale Central; Andrew Geers, Neuqua Valley; Corinthian McBridge, T.F. South; Ben Calamari, Barrington; Alex Fritz, Marmion; Jake Cochrane, Carmel.

Tag(s): Featured  Top News  Top Headlines  Featured  Rankings