Google+ skip navigation
Home Regional Publications Football Basketball Baseball Softball More Sports Search Results Watch Live Buy Photos Sign up School Finder


Sandburg’s C.J. Brucki (left) defeated Lincoln-Way Central’s Matt Schneider in the160 pound championship match at Joliet Central, Saturday January, 19, 2013. | Ray Luna ~ For Sun-Times Media

WRESTLING RANKINGS

With last rank

1. Montini (1)
* Broncos travel to Oak Park Wednesday; is winner state's best?

2. Oak Park-River Forest (2)
* Tough back-to-back duals this week vs. Montini, at Marmion

3. Sandburg (3)
* Eagles cruised to SWSC title, get Pique back this week

4. Marmion (4)
* Cadets beat Clovis Buchanan (Calif.) 30-18 on Friday

5. Marist (5)
* RedHawks dominated Providence 64-7; ESCC up next on Friday

6. Lincoln-Way Central (6)
* Mikenis won at 138 as Knights took second to Sandburg at SWSC

7. Lockport (8)
* Porters third at SWSC, have two-week break till regional

8. Grant (NR)
* Bulldogs beat Glenbard North 37-26 to sweep own quad Saturday

9. Glenbard North (7)
* Panthers aim to extend DVC title run at home on Saturday

10. Libertyville (10)
* Wildcats go after NSC championship Saturday at Stevenson

INDIVIDUAL

106 — Rudy Yates, Brother Rice; Miguel Silva, Plainfield South; Austin Ryan, Jacobs; Mike Burke, Homewood-Flossmoor; Andrew Mehrholz, Deerfield; Pat Augustyn, Glenbard North.

113 — Mark Duda, Marist; Kris Williams, Thornton; Tommy Pawelski, Montini; Brian Rossi, Lockport; Mike Cullen, Cary-Grove; Ronald Triche, Providence.

120 — Johnny Jimenez, Marmion; Jon Marmolejo, Glenbard North; Trayvon Zabala, Joliet Central; Matt Rundell, Oak Park-River Forest; M.J. Pritchard, New Trier; Steve Polakowski, Libertyville.

126 — Jered Cortez, Glenbard North; Isaiah White, Oak Park-River Forest; Cameron Kennedy, Richmond-Burton; Jordan Laster, Montini; Nick Nasenbeny, Plainfield Central; Joel Shump, Batavia.

132 — George Fisher, Marmion; Larry Early, Oak Park-River Forest; Doug Johnson, DeKalb; Johnny Gosinski, Glenbard North; Austin Strzelczyk, Lockport; Isaiah Vela, St. Charles East.

138 — Chris Garcia, Montini; Cullen Cummings, Downers Grove North; Sal Annoreno, Bartlett; Steve Galiardo, St. Patrick; Joey Gunther, Libertyville; Robbie Mikenis, Lincoln-Way Central.

145 — Bryce Brill, Mount Carmel; Kyle Langenderfer, Lincoln-Way East; Justin Weber, Stevenson; Michael Sepke, Montini; Alante Walker, Sandburg;  Coord Wiseman, Barrington.

152 — Brian Murphy, Glenbard North; Tyler Schneider, Lincoln-Way Central; Notay Jackson, Mount Carmel; Tom Brewster, Maine South; Mitch Cook, Sandburg; Kamaal Bay, Oak Park-River Forest.

160 — Devonte Mahomes, Oak Park-River Forest; Peter Andreotti, Marist; Hunter Rollins, Hersey; Xavier Montalvo, Montini; Nuntrae Jackson, Brother Rice; C.J. Brucki, Sandburg.

170 — Colin Holler, Sandburg; Dan Rowland, Willowbrook; Alex Benoit, Marist; Bryce Gorman, Lincoln-Way Central; Kenard Washington, Proviso West; Andrew Marsden, Crystal Lake Central.

182 — Ricky Robertson, Sandburg; Joe Ariola, Oak Park-River Forest; Joe Young, T.F. South; Tony Cashmore, Grant; Jimmy Mickens, Mount Carmel; Jack Sears, St, Rita.

195 — Jordan Ellingwood, Plainfield Central; Jameer Thurman, Proviso West; Cody Snodgrass, Marmion; Anthony Ferraro, Montini; Luis Montoya, Lockport; Andre Lee, Oak Park-River Forest.

220 — David Denne, Mount Carmel; Edgar Ruano, Montini; Tom Howell, Marist; Lucas Warren, Marmion; Jacob Suter, Glenbrook South; Luke Roth, Naperville Central.
 

285 Brian Allen, Hinsdale Central; Andrew Geers, Neuqua Valley; Oluwashola George, Prospect; Nicky Allegretti, Lincoln-Way East; Jake Cochrane, Carmel; Ben Calamari, Barrington.

 

Tag(s): Featured  Top News  Top Headlines  Featured  Rankings