Google+ skip navigation
Home Regional Publications Football Basketball Baseball Softball More Sports Search Results Watch Live Buy Photos Sign up School Finder


Oak Park-River Forest's Joe Ariola (top) grabs hold of Lemont's Chris Giatras at the Rex Whitlatch Invitational at Hinsdale Central. Stacia Timonere~For Sun-Times Media

WRESTLING RANKINGS

BY MIKE CLARK
TEAM
With last week's rank
1. Oak Park-River Forest (2)
* Hinsdale Central champs have Powell's best-ever freshman class
2. Sandburg (1)
* Eagles still not at full strength; when they are, watch out
3. Montini (3)
* 4-0 week included decisive win vs. Marmion; Hinsdale C., St. Rita up next
4. Marmion (5)
* Nice rebound for Cadets, who beat Marist Saturday after Montini loss
5. Marist (4)
* Tough schedule (lost to Oak Park, Montini, Marmion) will pay off at end
6. Lincoln-Way Central (6)
* Knights win Lincoln-Way bragging rights with wins over East, West, North
7. Lockport (7)
* Rossi, Strzelczyk are co-Outstanding Wrestlers as Porters take first at Lake Park
8. Hinsdale Central (NR)
* Allen's third Whitlatch title helps Red Devils take fourth in own tournament
9. Glenbard North (9)
* Fell 34-26 to Hononegah Saturday; Hosts Sandburg on Thursday
10. Plainfield Central (NR)
* Lost to Marmion, Marist on Saturday; Dvorak is next
 
INDIVIDUAL
106 — Anthony Bosco, Marmion; Rudy Yates, Brother Rice; Austin Ryan, Jacobs; Mike Burke, Homewood-Flossmoor; Andrew Mehrholz, Deerfield; Miguel Silva, Plainfield South.
 
113 — Kris Williams, Thornton; Tommy Pawelski, Montini; Brian Rossi, Lockport; Mike Cullen, Cary-Grove; A.J. Jaffe, Marmion; Wayne Yuan, Naperville North.
 
120 — Johnny Jimenez, Marmion; Jon Marmolejo, Glenbard North; Jordan Laster, Montini; Trayvon Zabala, Joliet Central; Matt Rundell, Oak Park-River Forest; Mark Duda, Marist.
 
126 — Jered Cortez, Glenbard North; Nick Gil, Crystal Lake South; Austin Strzelczyk, Lockport; Cameron Kennedy, Richmond-Burton; Isaiah White, Oak Park-River Forest; Joel Shump, Batavia.
 
132 — George Fisher, Marmion; Larry Early, Oak Park-River Forest; Doug Johnson, DeKalb; Johnny Gosinski, Glenbard North; Nick Nasenbeny, Plainfield Central; Isaiah Vela, St. Charles East.
 
138 — Chris Garcia, Montini; Sal Annoreno, Bartlett; Cullen Cummings, Downers Grove North; Joey Gunther, Libertyville; Robbie Mikenis, Lincoln-Way Central; John Pellegrino, Sandburg.
 
145 — Bryce Brill, Mount Carmel; Kyle Langenderfer, Lincoln-Way East; Justin Weber, Stevenson; Mitch Cook, Sandburg; Steve Galiardo, St. Patrick; Roark Whittington, Notre Dame.
 
152 — Brian Murphy, Glenbard North; Tyler Schneider, Lincoln-Way Central; Nuntreae Jackson, Brother Rice; Kamaal Bay, Oak Park-River Forest; Austin Culton, Sycamore; Notay Jackson, Mount Carmel.
 
160 — Hunter Rollins, Hersey; Devonte Mahomes, Oak Park-River Forest; Peter Andreotti, Marist; Xavier Montalvo, Montini; Kayne MacCallum, Libertyville; C.J. Brucki, Sandburg.
 
170 — Colin Holler, Sandburg; Dan Rowland, Willowbrook; Joe Ariola, Oak Park-River Forest; Alex Benoit, Marist; Matt Schneider, Lincoln-Way Central; Niko Rocha, Addison Trail.
 
182 — Ricky Robertson, Sandburg; Joe Young, T.F. South; Tony Cashmore, Grant; Ethan Benoit, Marist; Jimmy Mickens, Mount Carmel; Mark Shealy, Barrington.
 
195 — Jordan Ellingwood, Plainfield Central; Jameer Thurman, Proviso West; Cody Snodgrass, Marmion; Josh Pruitt, Marist; Ben Threloff, St. Rita; Jake Davis, Sycamore.
 
220 — Tom Howell, Marist; David Denne, Mount Carmel; Lucas Warren, Marmion; Luke Roth, Naperville Central; Daniel Draski, Willowbrook; Jacob Suter, Glenbrook South.
 
285 — Brian Allen, Hinsdale Central; Andrew Geers, Neuqua Valley; Oluwashola George, Prospect; Josh Hickey, Marist; Nick Allegretti, Lincoln-Way East; Jake Cochrane, Carmel.

Tag(s): Featured  Top News  Top Headlines  Featured  Rankings